مدیریت سرمایه, فارکس و بازار مبادلات ارز

سرمایه گذاری در بازار دلار

سرمایه گذاری در بازار دلار

دلار آمریکا واحد پول رایج ایالات متحده آمریکا است. دلار به عنوان مهم‌ترین ارز جهان شناخته می‌‌شود و در بسیاری از معاملات بین ‌المللی به عنوان واحد پول رایج استفاده می‌‌شود. ایران از جمله کشورهایی است که نرخ ارز در آن اهمیت زیادی دارد. بهتر بگوییم در هیچ کجای دنیا، به این میزان پول ملی کنار نرفته و بازار تحت تاثیر دلار نیست. به همین دلیل سرمایه‌ گذاری در بازار دلار خیلی در ایران رواج دارد. با توجه به تورم بالا در ایران، برخی از افراد دلار را به عنوان راهی برای حفظ ارزش پول خود انتخاب می‌‌کنند. همچنین، سرمایه‌ گذاران می ‌توانند از طریق خرید و فروش دلار کسب سود نمایند.

روش های سرمایه گذاری در بازار دلار

روش‌ های مختلفی برای سرمایه گذاری در بازار دلار وجود دارد:

 • خرید و فروش اسکناس دلار؛ این ساده‌ ترین روش سرمایه‌ گذاری در دلار است. شما می‌‌توانید دلار را از صرافی‌ های مجاز یا بازار آزاد خریداری کنید. قیمت دلار در صرافی‌ های مجاز تحت نظارت بانک مرکزی است و معمولاً از قیمت دلار در بازار آزاد پایین‌تر است. برای نگهداری از دلار باید مکان امنی در نظر بگیرید. البته باید این نکته را هم متذکر شویم که نرخ دلار در کشور ما ثابت نیست و چند نوع نرخ برای آن وجود دارد. مقاله معرفی انواع نرخ دلار در بازار ایران موجود در سایت آراد بوک هم به همین موضوع می پردازد.
 • خرید سکه‌ های طلا؛ سکه‌ های طلا به عنوان ارز جایگزین در نظر گرفته می‌‌شوند و همبستگی بالایی با قیمت دلار دارند. بنابراین کسی که سکه طلا می خرد هم به نوعی سرمایه گذاری در بازار دلار انجام می دهد. شما می‌‌توانید سکه‌ های طلا را از صرافی‌ ها یا طلا فروشی‌ ها خریداری کنید. قیمت سکه‌ های طلا معمولاً از قیمت دلار بیشتر است. نگهداری از سکه‌ های طلا نسبت به اسکناس دلار امن ‌تر است.
 • خرید اوراق گواهی حق تقدم استفاده از ارز؛ اوراق گواهی حق تقدم استفاده از ارز توسط بانک مرکزی صادر می‌‌شوند و به دارندگان این اوراق حق خرید ارز با نرخ ترجیحی را در تاریخ‌ های مشخص می‌‌دهند. شما می‌‌توانید اوراق گواهی حق تقدم استفاده از ارز را از بورس اوراق بهادار یا صرافی‌ های مجاز خریداری کنید. قیمت اوراق گواهی حق تقدم استفاده از ارز به عوامل مختلفی مانند نرخ ارز، تاریخ سررسید و … بستگی دارد. سرمایه‌ گذاری در اوراق گواهی حق تقدم استفاده از ارز می‌‌تواند سودآور باشد، اما با ریسک همراه است.
 • خرید و فروش ارز در بازار فارکس؛ بازار فارکس یک بازار غیر متمرکز برای خرید و فروش ارز است. شما می‌‌توانید با استفاده از کارگزاری‌ های آنلاین در بازار فارکس معامله کنید. سرمایه‌ گذاری در بازار فارکس می‌‌تواند بسیار سودآور باشد، اما با ریسک بالایی همراه است. البته باید توجه داشته باشید برای سرمایه ‌گذاری در این بازار، نیاز به دانش و تجربه کافی دارید.

روش های سرمایه گذاری در بازار دلار

عوامل موثر بر قیمت دلار در ایران

اگر قصد سرمایه گذاری در بازار دلار را دارید؛ باید بدانید که قیمت دلار در ایران به عوامل مختلفی بستگی دارد، که می‌‌توان آنها را به دو دسته کلی عوامل داخلی و عوامل خارجی تقسیم کرد. با آگاهی از این عوامل می‌‌توان، تا حدی نوسانات قیمت دلار را درک کرد. عوامل داخلی عبارتند از:

 1. نرخ تورم؛ یکی از مهم‌ترین عواملی که بر قیمت دلار در ایران تاثیر می‌گذارد، نرخ تورم است. زمانی که نرخ تورم افزایش می‌یابد، ارزش پول ملی کاهش می‌یابد و در نتیجه قیمت دلار افزایش می‌یابد.
 2. سیاست‌ های پولی و بانکی؛ سیاست‌ های پولی و بانکی دولت نیز می‌‌توانند بر قیمت دلار تاثیر بگذارند. برای مثال، اگر دولت نرخ سود سپرده‌ها را افزایش دهد، تمایل مردم به نگهداری از پول ملی افزایش می‌یابد و در نتیجه قیمت دلار کاهش می‌یابد.
 3. وضعیت اقتصاد کلان؛ وضعیت اقتصاد کلان کشور نیز بر قیمت دلار تاثیر می‌گذارد. اگر اقتصاد کشور در رکود باشد، تقاضا برای ارز کاهش می‌یابد و در نتیجه قیمت دلار کاهش می‌یابد.
 4. انتظارات تورمی؛ انتظارات تورمی مردم نیز می‌‌توانند بر قیمت دلار تاثیر بگذارند. اگر مردم انتظار داشته باشند که در آینده نرخ تورم افزایش یابد، برای حفظ ارزش پول خود دلار خریداری می‌کنند و در نتیجه قیمت دلار افزایش می‌یابد.
 5. جذب و یا خروج سرمایه؛ جذب و یا خروج سرمایه از کشور نیز بر قیمت دلار تاثیر می‌گذارد. اگر سرمایه از کشور خارج شود، تقاضا برای ارز افزایش می‌یابد و در نتیجه قیمت دلار افزایش می‌یابد.

عوامل خارجی موثر بر قیمت دلار که قبل از سرمایه گذاری در بازار دلار باید بدانید:

 • نرخ برابری ارزهای جهانی؛ قیمت دلار در ایران به نرخ برابری ارزهای جهانی، به خصوص یورو و یِن نیز بستگی دارد. اگر ارزش یورو یا یِن در مقابل دلار افزایش یابد، قیمت دلار در ایران کاهش می‌یابد.
 • قیمت نفت؛ قیمت نفت نیز یکی از عوامل مهمی است که بر قیمت دلار در ایران تاثیر می‌گذارد. ایران یک کشور صادرکننده نفت است و کاهش قیمت نفت می‌‌تواند منجر به کاهش درآمدهای ارزی کشور شود و در نتیجه قیمت دلار افزایش یابد.
 • تحریم‌های اقتصادی؛ تحریم‌های اقتصادی که علیه ایران اعمال شده‌ اند، می‌‌توانند بر دسترسی ایران به ارز تاثیر بگذارند و در نتیجه قیمت دلار افزایش یابد.
 • سیاست‌ های دولت آمریکا؛ سیاست‌ های دولت آمریکا، به خصوص سیاست‌ های مربوط به ایران، می‌‌توانند بر قیمت دلار در ایران تاثیر بگذارند.

نکات سرمایه گذاری در دلار

سرمایه‌ گذاری در دلار می‌‌تواند مزایا و معایبی داشته باشد. قبل از ورود به این بازار، باید به طور کامل در مورد آن تحقیق کنید و از مزایا، معایب و ریسک‌ های  آن آگاه باشید. در سایت آراد کتاب چندین کتاب و مقاله در این رابطه وجود دارند، که می‌توانند کمک زیادی به شما بکنند. چند نکته کلیدی برای سرمایه‌ گذاری در دلار عبارتند از:

 1. قبل از هرگونه سرمایه‌ گذاری، تحقیقات لازم را انجام دهید و به طور کامل از عوامل موثر بر قیمت دلار و ریسک‌ های این بازار آگاه باشید. باید منابع مختلف خبری و تحلیلی را مطالعه کنید و از نظرات کارشناسان استفاده کنید.
 2. اهداف مالی خود را از سرمایه‌ گذاری در دلار مشخص کنید. می‌خواهید از نوسانات کوتاه‌مدت بازار سود ببرید یا به دنبال سرمایه‌ گذاری بلندمدت هستید؟
 3. با توجه به اهداف و میزان تحمل ریسک خود، استراتژی سرمایه‌ گذاری مناسب را انتخاب کنید. می‌‌توانید از استراتژی‌ های مختلفی مانند خرید و فروش اسکناس دلار، سکه طلا، اوراق گواهی حق تقدم استفاده از ارز، یا سرمایه‌ گذاری در فارکس استفاده نمایید.
 4. مبلغی را برای سرمایه‌ گذاری در نظر بگیرید که می‌‌توانید از دست دادن آن را متحمل شوید. همه تخم مرغ‌هایتان را در یک سبد نگذارید و سرمایه‌ گذاری خود را تنوع ببخشید.
 5. اگر در مورد سرمایه‌ گذاری در دلار تردید دارید، می‌‌توانید از یک مشاور مالی مجاز مشورت بگیرید. مشاور مالی می‌‌تواند با توجه به شرایط شما، بهترین استراتژی سرمایه‌ گذاری را به شما پیشنهاد دهد.

مزایای سرمایه گذاری در دلار

سرمایه گذاری در دلار می‌تواند مزایای متعددی داشته باشد؛ از جمله:

 • حفظ ارزش پول؛ با توجه به نرخ تورم بالا در ایران، سرمایه‌ گذاری در دلار می تواند راهی برای حفظ ارزش پول شما باشد.
 • سودآوری؛ در صورت افزایش نرخ ارز، سرمایه‌ گذاری در دلار می تواند سودآور باشد.
 • تنوع‌بخشی به سبد سرمایه گذاری؛ سرمایه‌ گذاری در دلار می تواند به تنوع بخشی به سبد سرمایه گذاری شما کمک کند.
 • قابلیت نقدشوندگی؛ دلار به عنوان یک ارز جهانی، از قابلیت نقدشوندگی بالایی برخوردار است و به راحتی قابل خرید و فروش است.
 • پناهگاه امن در برابر تحولات اقتصادی؛ دلار به عنوان یک ارز امن شناخته می شود و در زمان بی ثباتی اقتصادی، تقاضا برای آن افزایش می یابد.
 • تسهیل معاملات بین المللی؛ دلار در بسیاری از معاملات بین المللی به عنوان واحد پول رایج استفاده می شود،
 • امکان سرمایه گذاری در سایر بازارها؛ با استفاده از دلار می توانید در بازارهای مالی دیگر مانند بورس اوراق بهادار آمریکا سرمایه گذاری کنید.

معایب سرمایه گذاری در دلار

در کنار مزایایی که دارد، معایبی را نیز به همراه دارد که باید قبل از ورود به این بازار به طور کامل آنها را بررسی کرد. برخی از معایب استفاده از دلار برای سرمایه گذاری عبارتند از:

 • نوسانات نرخ ارز؛ بازار ارز، بازاری غیرقابل پیش‌بینی است و نرخ ارز می تواند، به طور چشمگیر و غیرقابل پیش‌بینی نوسان داشته باشد. این موضوع می تواند منجر به ضرر برای سرمایه گذاران شود.
 • محدودیت های قانونی؛ در ایران، محدودیت هایی برای خرید و فروش دلار وجود دارد. افراد حقیقی فقط می توانند حداکثر 2000 دلار در سال به صورت اسکناس از صرافی های مجاز خریداری کنند. همچنین، محدودیت هایی برای انتقال ارز به خارج از کشور وجود دارد. این موضوع می تواند دسترسی سرمایه گذاران به دارایی های خود را محدود کند.
 • هزینه های نگهداری؛ نگهداری از دلار در صرافی ها با هزینه هایی همراه است. همچنین، اگر دلار را به صورت اسکناس نگهداری کنید؛ باید مکان امنی برای آن در نظر بگیرید تا از سرقت یا گم شدن آن جلوگیری کنید.
 • عدم تطابق با تورم؛ در بلندمدت، نرخ تورم در ایران از نرخ رشد دلار بیشتر بوده است. به این معنی که اگر شما در طول زمان دلار را به عنوان ذخیره ارزش نگه دارید؛ قدرت خرید پول شما کاهش خواهد یافت.
 • فریب و کلاهبرداری؛ بازار ارز، بازاری غیر متمرکز است و افراد سودجو ممکن است با فریب سعی در کلاهبرداری از سرمایه گذاران داشته باشند.
 • عدم تناسب با همه افراد؛ سرمایه گذاری در بازار دلار برای همه افراد مناسب نیست. این نوع سرمایه گذاری با ریسک بالایی همراه است و نیاز به دانش و تجربه کافی  دارد.

بنابراین، افرادی که تحمل ریسک پایینی دارند یا از دانش کافی، در مورد بازار ارز برخوردار نیستند، بهتر است با احتیاط از دلار برای سرمایه گذاری استفاده کنند.

جایگزین های دلار برای سرمایه گذاری

با توجه به نوسانات زیاد نرخ ارز و محدودیت های قانونی برای خرید و فروش دلار در ایران، سرمایه گذاران به دنبال جایگزین های دیگری به جای سرمایه گذاری در بازار دلار، برای حفظ ارزش پول و کسب سود هستند. در کتاب سرمایه گذاری با پول کم چه راه هایی دارد؟ راه های متعددی به شما پیشنهاد می شود. اوراق گواهی سپرده (سودآور و عام) یکی از این موارد است. اوراق گواهی سپرده توسط بانک ها صادر می شوند و سود به دارندگان آنها پرداخت می شود.

سود اوراق گواهی سپرده توسط بانک مرکزی تضمین شده است. همچنین اوراق گواهی سپرده برای سرمایه گذاری در کوتاه مدت مناسب هستند و البته قابلیت نقدشوندگی بالایی هم دارد. با این وجود، سود اوراق گواهی سپرده معمولاً از نرخ تورم پایین تر است و محدودیت زمانی دارد؛ یعنی اوراق گواهی سپرده دارای تاریخ سررسید هستند و در صورت برداشت وجه قبل از موعد، مشمول جریمه می شوند.

بورس اوراق بهادار هم گزینه جایگزین دیگر برای سرمایه گذاری در بازار دلار است. بورس اوراق بهادار فرصتی را برای سرمایه گذاری در سهام شرکت های مختلف فراهم می کند. سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار، پتانسیل سود بالایی دارد و می تواند سودهای بالایی را به همراه داشته باشد. همچنین بورس اوراق بهادار طیف وسیعی از شرکت ها را در زمینه های مختلف شامل می شود و البته در بلندمدت می تواند سودآور باشد.

با این وجود سرمایه گذاری در بورس با ریسک بالایی همراه است و ممکن است ضرر کنید و برای سرمایه گذاری موفق در بورس نیاز به دانش و تخصص کافی در زمینه تحلیل بنیادی و تکنیکی دارید. کتاب مدیریت سرمایه گذاری از معروف ترین کتابهای سرمایه گذاری در اوراق بهادار به شمار می رود.

املاک و مستغلات هم یکی از محبوب ترین گزینه های سرمایه گذاری در ایران به جای سرمایه گذاری در بازار دلار است. اولا املاک و مستغلات در طول زمان ارزش خود را حفظ می کنند و به عنوان پناهگاه امن در برابر تورم شناخته می شوند. شما می توانید از اجاره املاک و مستغلات درآمد هم کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *