بورس و بازارهای مالی, مدیریت سرمایه

نحوه خرید شمش طلا از بورس

خرید شمش طلا از بورس

در این مقاله ابتدا به مفهوم خرید شمش طلا از بورس می پردازیم. سپس روش های خرید شمش طلا از بورس را بیان می کنیم. پس  از آن جزئیات خرید شمش طلا از بورس را بررسی خواهیم کرد. در ادامه مقاله نیز با تابلوی معاملات گواهی سپرده کالایی شمش طلا آشنا خواهید شد. مزایای خرید شمش طلا از بورس هم، در ادامه این مقاله بررسی خواهند شد. در انتهای مقاله نیز به سراغ بررسی معایب خرید شمش طلا از بورس می رویم.

خرید شمش طلا از بورس

خرید شمش طلا از بورس ممکن است به نظر برسد که یک فرایند پیچیده است، اما واقعیت این است که این فرایند از طریق کارگزاران معتبر و سامانه های آنلاین انجام می‌شود. شما می ‌توانید از طریق حضور فیزیکی یا به صورت آنلاین، شمش طلا را از بورس خریداری کنید. از دو راه می توان در بورس به سرمایه گذاری در حوزه شمش طلا پرداخت.

خرید شمش طلا از بورس

راه اول، روش گواهی سپرده شمش طلا است و روش دوم هم قرارداد آتی شمش طلا می باشد. در صورتی که قصد خرید شمش طلا در هر یک از دو حالت را داشته باشید، هم نیاز به کد بورسی خواهید داشت و هم نیاز به کد بورس کالا (آموزش دریافت کد بورس کالا انتشارات آراد کتاب). در ادامه این مقاله بیشتر تمرکز ما بر روی خرید گواهی سپرده شمش طلا است.

روش ‌های خرید شمش طلا از بورس

از دو روش می توان برای خرید شمش طلا در بورس استفاده کرد. روش‌ های خرید شمش طلا از بورس شامل موارد زیر هستند:

 • خرید حضوری شمش طلا از بورس؛ با مراجعه به مراکز فیزیکی بورس، می‌ توانید به صورت مستقیم شمش طلا را خریداری کنید. منظور از مراکز فیزیکی بورس، همان دفاتر کارگزاری ها هستند.
 • خرید آنلاین شمش طلا از بورس؛ امروزه بسیاری از بورس‌ ها به شما این امکان را می‌ دهند که از طریق سایت ‌ها و اپلیکیشن‌ های آن‌ ها به صورت آنلاین شمش طلا را خریداری کنید. این روش خرید شمش طلا از بورس نسبت به روش حضوری، محبوبیت بیشتری نزد مردم دارد. دلیل این امر هم این است که دیگر مجبور نخواهند بود هزینه و زمان زیادی را صرف رفت و برگشت تا دفتر کارگزاری مربوطه کنند و درگیر ترافیک و … شوند.

جزئیات خرید شمش طلا از بورس

در ادامه شما را جزئیات مربوط به خرید شمش طلا از بورس آشنا خواهیم کرد:

 1. کم ترین مقدار خرید گواهی سپرده کالایی شمش طلا از بورس در هر سفارش، یک دهم گرم یعنی همان یک سوت است. به بیان ساده تر، هر لات معاملاتی به اندازه یک دهم گرم است.
 2. خریداران می توانند از ۱ واحد تا پانصد هزار واحد طلا را خریداری کنند. یعنی بیشترین مقدار طلایی که هر فردی قادر است تحت مالکیت خود داشته باشد ۵۰ کیلوگرم شمش طلا است.
 3. بیشترین مقداری که می توانید در هر سفارش خرید داشته باشید، ۱۰۰۰ واحد است یعنی در هر سفارش شما قادرید که ۱۰۰ گرم طلا بخرید.
 4. شما می توانید گواهی سپرده کالایی شمش طلایی را که خریداری می کنید، نگهداری کنید یا آن را در همان بورس بفروشید و یا این که معادل فیزیکی آن را از انبار تحویل بگیرید (البته باید به یک مقدار مشخصی برسد)
 5. دامنه نوسان شمش طلا مثبت و منفی پنج درصد قیمت پایانی روز معاملاتی قبل است و این طور نیست که هر فردی بتواند قیمت مورد نظر خود را برای خرید یا فروش تعیین کند.
 6. از شنبه تا پنجشنبه، امکان معامله سپرده شمش طلا وجود دارد. پیش گشایش این نوع بازار از ساعت ۱۰:۰۰ تا ۱۰:۳۰ است و حراج تک قیمتی یا همان پیش گشایش آن در ساعت ۱۰:۳۰ و حراج پیوسته آن نیز در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۷:۰۰ صورت می پذیرد. ساعت معاملاتی در روزهای پنجشنبه نیز از ساعت ۱۰:۳۰ تا ساعت ۱۵ است.
 7. عیار شمش طلا حداقل 995 از 1000 می باشد.
 8. «CD1G0B0001» نماد گواهی سپرده شمش طلا می باشد و برای این که از بورس، شمش طلا بخرید بایستی این نماد را جستجو کنید.

تابلوی معاملات گواهی سپرده کالایی شمش طلا

شما می ‌توانید به درگاه یکپارچه تالار شمش طلا مراجعه کنید و از همه چیز در مورد خرید شمش طلا از بورس آگاه شوید. موارد زیر در این تابلو قابل رویت هستند:

 1. مبلغ گواهی سپرده شمش طلا
 2. میزان تقاضای گواهی سپرده شمش طلا
 3. و …

مزایای خرید شمش طلا از بورس

خرید شمش طلا از بورس، مزایای زیادی دارد. مزایای خرید شمش طلا از بورس شامل موارد زیر است:

 • تضمین اصالت و کیفیت؛ در بورس، شمش طلاها دارای تضمین اصالت و کیفیت هستند و این امر می‌ تواند برای خریداران بسیار مهم باشد. به هر حال خرید حضوری از فروشگاه می تواند یک ریسک بسیار بزرگ برای شما به همراه داشته باشد و آن هم ریسک معتبر نبودن شمش خریداری شده توسط شما است. با خرید این نوع طلا از بورس، دیگر نیاز نیست کم ترین نگرانی را از کیفیت طلای خریداری شده به دل خود را دهید.
 • امکان خرید با مقدار دلخواه؛ فایده بزرگ خرید شمش طلا از بورس کالا این است که به شما این امکان را می دهد که با مبالغ کمی که در اختیار دارید به خرید یک مقدار از یک شمش طلا بپردازید. در صورتی که در بازار فیزیکی این امکان برای شما فراهم نیست و شما مجبورید که کل شمش را به صورت یک جا خریداری کنید که نیاز به پول زیادی دارد. بنابراین با هر میزان از سرمایه می توان در بازار طلای بورس سرمایه گذاری کرد و به کسب بازدهی از نوسانات قیمت طلا پرداخت.
 • معامله آنلاین؛ امکان معامله آنلاین گواهی سپرده شمش طلا در بورس این فرصت را به شما می ‌دهد که به راحتی و با دسترسی آسان به بازار، انواع شمش طلا را مشاهده کنید و گزینه مطلوب و مورد پسند خود را خریداری کنید.

مزایای خرید شمش طلا از بورس

معایب خرید شمش طلا از بورس

خرید شمش طلا از بورس، مزایای زیادی دارد ولی یک سری عیب هم دارد. با این وجود با اطمینان می توانیم ادعا کنیم که مزایای خرید شمش طلا از طریق بورس، به معایب آن می چربد. معایب خرید شمش طلا از بورس شامل موارد زیر است:

 1. هزینه های مربوط به خرید و فروش؛ هزینه های مربوط به خرید و فروش شمش طلا در بورس می تواند برای بعضی از افراد، مشکل زا باشد. هزینه ‌های مربوط به خرید و فروش شمش طلا در بورس ممکن است بیشتر از هزینه های خرید و فروش آن به صورت مستقیم از فروشگاه ‌های معتبر باشد. هزینه انبارداری هر واحد گواهی سپرده کالایی شمش طلا با در نظر گرفتن ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده، هر روز برابر با ۳۲/۷ ریال می باشد. این مبلغ زمان فروش سپرده کالایی شمش طلا و یا در زمان تحویل فیزیکی شمش طلا، از مالکان اخذ می شود.
 2. پیچیدگی در فرآیند؛ برای افرادی که با بورس و معاملات مالی آشنا نیستند، فرآیند خرید از بورس ممکن است پیچیده به نظر برسد. البته یاد گرفتن نحوه خرید و فروش در بورس، بسیار ساده است. اگر هم با خرید آنلاین شمش طلا از بورس مشکل داشتید می توانید به دفتر کارگزاری مربوطه مراجعه کنید و از کارمندان آن ها بخواهید که این کار را برای شما انجام دهند.
 3. سختی دریافت شمش طلای واقعی؛ باید مجموع ارزش سپرده کالایی شمش طلا به اندازه یک شمش طلا باشد وگرنه نمی توانید شمش را دریافت کنید. از آن جایی که شمش های طلا دارای وزن های متفاوتی هستند، نمی توانیم به صورت دقیق بگوییم که شما باید چند عدد گواهی سپرده کالایی شمش طلا داشته باشید تا بتوانید یک عدد شمش طلای کامل دریافت کنید ولی آن چیزی که مسلم است این است که حداقل ۱۱ هزار گواهی سپرده برای این کار لازم است. یازده هزار عدد گواهی سپرده، برابر است با یک کیلو و ۱۰۰ گرم طلا. اگر شمش طلایی که دریافت می کنید به اندازه ۱۱ هزار عدد گواهی سپرده کالایی شمش طلا ارزش نداشته باشد، بقیه گواهی ‌ها در روز معاملاتی بعد به دارایی شما افزوده می گردد.

معایب خرید شمش طلا از بورس

طلا همیشه جزء بهترین و امن ترین گزینه ها برای سرمایه گذاری بوده است.

امروزه علاوه بر خرید فیزیکی طلا، امکان خرید شمش طلا از طریق بورس هم فراهم است. این روش، امن تر از خرید فیزیکی طلا است و امکان سرقت طلا و یا گم شدن آن با این روش از بین می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *